jak-powstaje-prochnica

W najprostszym możliwym ujęciu jest to choroba wywołana przez bakterie. Ponadto jest to jedna z najczęściej występujących przypadłości stomatologicznych. Jak powstaje próchnica? Jakie są jej skutki uboczne? Czy można uchronić się przed wspomnianą chorobą?

Z czego jest próchnica?

Rekomendowane jest wypatrywanie początkowych zmian w płytce nazębnej. Jest to bowiem powłoka, która pokrywa każdy z zębów. Należy mieć świadomość, że jest ona złożona zarówno z bakterii flory jamy ustnej, jak i produktów ich przemiany materii. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że istnienie tej płytki nie jest niczym złym. Nieregularne dbanie o higienę może doprowadzić do pojawienia się bakterii z zewnątrz. Wspomniany fakt w połączeniu z nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi mogą doprowadzić do spadku pH w jamie ustnej, a także zwiększonej aktywności bakterii płytki nazębnej.

Jak powstaje prochnica? Należy mieć świadomość, że wspomniana choroba pojawi się dopiero wtedy, gdy pokarmy, które zawierają węglowodany odłożą się na powierzchniach międzyzębowych i nie zostaną usunięte przez nitkowanie czy szczotkowanie. Warto wiedzieć, że bakterie znajdujące się w płytce nazębnej wytwarzają niebezpieczne kwasowe produkty pośrednie, które przez niszczenie szkliwa przyczyniają się do tworzenia ubytków w zębach. W przypadku, gdy nie będą one leczone, mogą doprowadzić do zniszczenia całego zęba.

Skutki próchnicy

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jeżeli w jamie ustnej będzie znajdował się przynajmniej jeden chory ząb, należy możliwie najszybciej go wyleczyć. Godny uwagi jest fakt, że próchnica na zębach lubi się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Ponadto omawiana choroba może być ogromnym zagrożeniem praktycznie dla całego organizmu. Może bowiem przyczynić się do licznych chorób ogólnoustrojowych. Należy mieć świadomość, że bakterie mogą także dostać się do krwiobiegu, co niekorzystnie wpłynie na pracę serca czy nerek.

Jak się uchronić przed próchnicą?

Osoby, które wiedzą jak powstaje próchnica, mogą się przed nią uchronić. Dbałość o higienę jamy ustnej jest absolutną podstawą, jeżeli chodzi o profilaktykę przeciwpróchnicową. Rekomendowane jest systematyczne szczotkowanie zębów praktycznie po każdym posiłku przynajmniej przez 2 minuty. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie używanie pasty z zawartością fluoru. Nie można zapomnieć, aby szczoteczka miała właściwy kształt. Ponadto w trudno dostępnych przestrzeniach międzyzębowych należy stosować nić dentystyczną.

Z kolei po szczotkowaniu zalecane jest używanie odpowiednich płynów przeznaczonych do płukania ust. Wyróżnia je działanie odwilżające, antybakteryjne. Warto także pojawiać się na wizytach kontrolnych przynajmniej raz na 6 miesięcy. Dentysta będzie mógł wtedy zareagować na ewentualne problemy z zębami. Godny uwagi jest fakt, że stomatolog może pomóc w doborze pasty czy szczoteczki. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że im częściej dana osoba będzie odwiedzała stomatologa w celach profilaktycznych, tym większa szansa, że wizyty będą bezbolesne.