Zdrowy ząb powinien trzymać się mocno i być stabilnie osadzony w dziąśle. Zapewniają mu to jego mocne korzenie. Bardzo często w gabinetach stomatologicznych pojawiają się pacjenci, którzy odczuwają, że jeden z nich zębów zaczyna się ruszać. Warto wiedzieć, co zrobić gdy ząb się rusza, by nie pogorszyc sytuacji.
Ruszający się ząb – jaka jest przyczyna?
Zęba, który zaczyna się chwiać i ruszać, w żaden sposób nie wolno bagatelizować. Absolutnie nie wolno go dotykać i poruszać go jeszcze bardziej, ponieważ można doprowadzić go do stanu, w którym nie da się go już uratować. Natychmiast należy umówić wizytę u stomatologa, który przy użyciu odpowiednich metod i narzędzi będzie w stanie ocenić, w jakim stopniu ząb uległ wychyleniu.
Osoby zastanawiające się, co zrobić gdy ząb się rusza, są bardzo ciekawe przyczyn tego stanu. Ząb może utracić chwiejność na skutek urazu bądź też leczenia ortodontycznego. Zdarzyć się też może, że jego korzenie ulegają uszkodzeniu po urazach mechanicznych bądź też przebytych stanach zapalnych. Do chwiejności zębów może prowadzić także bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Ząb może utracić stabilność na skutek nieleczonej próchnicy, paradontozy bądź też mechanicznych urazów.
Co zrobić, gdy rusza się ząb?
Każda osoba, która odnosi wrażenie, że jeden z jej zębów stracił stabilność, powinna jak najszybciej umówić się do lekarza. Lekarz zanim dobierze odpowiedni sposób leczenia, z pewnością skupi się na odnalezieniu przyczyny problemu. Najczęściej przyczyną jest zaawansowana próchnica bądź też powikłania związane z paradontozą.
Leczenie u stomatologa ma za zadanie wzmocnienie struktury zęba i otaczających go tkanek. Jego celem jest utrzymanie zęba w stabilnej, nieruchomej pozycji.
Pacjenci muszą jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pewna, niewielka ruchomość zębów jest fizjologiczna. Jeśli jednak jest ona wyraźnie zauważalna, trzeba natychmiast podjąć leczenie, aby ząb nie wypadł.
Jak wzmocnić ruszający się ząb?
Wiedząc już, co zrobić gdy ząb się rusza, warto dowiedzieć się także, czy można go w jakiś sposób wzmocnić.
Aby zęby nie utraciły swojej stabilności, ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie zębów to zdecydowanie za mało. Nie wolno zapominać o stosowaniu nici dentystycznych, których zadaniem jest dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Dobrze jest także stosować płyny do płukania jamy ustnej.
Każda dorosła osoba przynajmniej raz do roku powinna udać się na kontrolę do stomatologa, który sprawdzi, w jakim stanie znajdują się poszczególne zęby. Wczesne wykrycie ewentualnych problemów może pomóc zapobiec kłopotom z ruszającym się zębem.
Aby wzmocnić chwiejne zęby, warto również zastosować zbilansowaną, pełnowartościową dietę. Powinna być ona bogata w takie minerały jak magnez czy wapń a także witaminę d. Warto do minimum ograniczyć cukry, które są głównym winowajcą, jeśli chodzi o rozwój próchnicy. Na częste występowanie chorób przyzębia ma wpływ również nadmierne spożycie alkoholu oraz palenie papierosów.