Leczenie ustawienia zębów jest procesem bardzo skomplikowanym i często długotrwałym. Standardem jest sytuacja, gdy aparat ortodontyczny pozostaje na zębach pacjenta nawet przez kilka lat. Wiedzieć jednak trzeba, że nawet po jego zdjęciu nadal trzeba o zęby odpowiednio dbać, stosując np. aparat retencyjny. O ile ten pierwszy jest wszystkim doskonale znany, tak już jednak drugi często stanowić sporą niewiadomą. Przykładowo mało kto wie, że powinno się go dokładnie myć. Zaniedbania na tym polu powodują, że powstaje kamień na aparacie retencyjnym.
Czym jest aparat retencyjny?
Zanim jednak przejdzie się do tego, jak powstaje kamień na aparacie retencyjnym, a także jak można z nim walczyć, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, na czym polega leczenie ortodontyczne, a także czym dokładnie jest retainer, czyli aparat retencyjny.
Wada zgryzu spowodowana może być przez wiele czynników — ubytki zębów, wyrastające ósemki czy też uwarunkowania genetyczne. Bez względu jednak na powód, zawsze usuwa się je w ten sam sposób, czyli przy pomocy specjalnego aparatu ortodontycznego. Składa się on z przymocowanych do zębów zamków, a także łączących je luków. Cała konstrukcja jest bardzo precyzyjnie ustawiana przez stomatologa, aby wywierać nacisk na zęby i je ustawiać w jednej linii. Po zdjęciu aparatu, co następuje zwykle po kilkudziesięciu miesiącach, należy nosić aparat retencyjny, aby ustabilizował zęby.
Jak najczęściej wygląda retainer?
Oczywiście przyjmuje on różne postacie, lecz zdecydowanie najczęściej jest to po prostu metalowy łuk, który zakładany jest od wewnętrznej strony zębów. Dzięki temu nie jest on widoczny dla osób postronnych i nie trzeba się przejmować tym, że będzie zaburzał wygląd zębów. Oczywiście taka wersja aparatu ma także pewne wady. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że fakt założenia go od wewnętrznej story zębów znacznie utrudniać będzie odpowiednie czyszczenie. Pojawiać się w takim wypadku może kamień na aparacie retencyjnym, co rzecz jasna oznaczać będzie naprawdę duże problemy. Wiedzieć bowiem trzeba, że taki aparat można nosić przez znaczni dłuższy czas niż klasyczną wersję ortodontyczną.
Oczywiście na rynku dostępne są także inne rodzaje aparatów retencyjnych. Znaczne wygodniejszy w codziennym użytkowaniu jest model ruchomy, który jest po prostu metalowym rusztowaniem zakładanym na zęby, aby utrzymywać je w jednej pozycji. Taki aparat można swobodnie wyjmować, więc zachowanie jego czystości jest łatwiejsze. Nie oznacza to jednak wcale tego, że również i na nim kamień się nie osadza.
Jak odkamienić aparat retencyjny?
Jak więc widać istnieją dwa bardzo popularne rodzaje aparatów retencyjnych. Bez względu jednak na to, który z nich się wybierze, należy bardzo mocno pamiętać o tym, aby je właściwie czyścić. Zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest rzecz jasna podstawą, lecz i to nie zawsze uchroni przed pojawieniem się na aparacie kamienia.
Jak powstaje kamień na aparacie retencyjnym? Kamień nazębny to po prostu odjadająca się nadmiernie płytka nazębna, czyli substancja składająca się ze śliny, bakterii i resztek jedzenia. Jej zbyt duże nagromadzenie sprawi, że dojdzie do twardnienia płytki, czego efektem będzie kamień.
W jaki sposób można odkamienić posiadany aparat retencyjny? Jeśli posiada się model ruchomy, jest to stosunkowo proste zadanie. Można do tego użyć kilku znajdujących się w każdym domu substancji. Przykładowo doskonałym wyborem będzie ocet lub też soda oczyszczona. Wystarczy tylko dodać je do szklanki z wodą i do środka wrzucić aparat. Jeśli pozostawi się go w szklance na kilka godzin, kamień całkowicie z niego zejdzie.
Taką procedurę warto powtarzać przynajmniej raz na dwa tygodnie, dzięki czemu uda się uniknąć niepotrzebnych komplikacji w zakresie leczenia zębów.
Znacznie trudniejsza jest sytuacja, gdy posiada się aparat retencyjny stały. W tym wypadu nie obejdzie się bez wizyty u stomatologa. W gabinecie specjalista obejrzy stan aparatu i przy pomocy dostępnych technik usunie z niego nagromadzony kamień. Polecane jest w tym wypadku piaskowanie, czyli natryskiwanie pod dużym ciśnieniem na zęby i aparat wody z cząsteczkami piasku. Oczywiście ciśnienie jest tak dobrane, aby oderwać kamień, lecz jednocześnie, aby nie stanowić zagrożenia dla aparatu i szkliwa.
Czy retencja jest do końca życia?
Bardzo często osoby noszące aparat ortodontyczny zastanawiają się nad tym, czy faktycznie dbanie o odpowiedni stan aparatu retencyjnego jest tak ważne. Wiedzieć bowiem trzeba, że jego posiadanie jest jedynie okresem przejściowym i po kilku miesiącach można go będzie zdjąć. Teoretycznie więc kamień na aparacie retencyjnym nawet nie powinien się odłożyć. Czy tak jest na pewno?
Wiedzieć trzeba, że trudno jest przewidzieć, jak długo trzeba będzie taki aparat nosić. Najczęściej jest to połowa czasu, który nosiło się aparat ortodontyczny, lecz nie jest to żelazną regułą. Może się zdarzyć nawet i tak, że taki aparat na zębach znajdować się będzie musiał do końca życia. Warto więc zadbać o to, aby był w możliwie jak najlepszym stanie. Pomocne w tym będzie nauczenie się, jak należy go czyścić i jak o niego dbać.