Fluoryzacja zębów jest zabiegiem, który znacząco poprawia stan szkliwa. Należy jednak pamiętać, że powinna być wykonana przez doświadczonego specjalistę, ponieważ jej niewłaściwe przeprowadzenie może skutkować groźnymi powikłaniami. Odpowiadamy czy można myć zęby po fluoryzacji oraz jakie są przeciwwskazania.
Fluoryzacja – kiedy się stosuje?
Fluoryzacja pomaga zapobiec powstawaniu zmian próchniczych na zębach. Jest to metoda, która charakteryzuje się naprawdę dużą skutecznością, ponieważ fluor korzystnie działa na szkliwo zębów. Podczas zabiegu wykorzystuje się związki fluoru, który jest pierwiastkiem chemicznym z grupy fluorowców. Należy jednak pamiętać, że jest on bardzo aktywny chemicznie, a w dużych dawkach może być nawet trujący. Jest on jednak niezbędny do prawidłowej budowy zębów oraz kości. Warto zwrócić uwagę na fakt, że występuje również naturalnie w takich produktach jak: orzechy, zboża, herbata, ryż, a nawet woda. Fluor odgrywa także istotną rolę w profilaktyce próchnicy, ponieważ wykorzystuje się go w pastach do zębów oraz płukankach do higieny jamy ustnej. U dzieci fluoryzacja jest wykonywana profilaktycznie i chroni przed powstaniem próchnicy. Należy jednak mieć na uwadze, że przeprowadza się ją także u osób dorosłych. Jest ona wskazana szczególnie w przypadku przebarwień płytki nazębnej oraz demineralizacji szkliwa. Pomaga także zmniejszyć tempo narastania kamienia nazębnego oraz osadu oraz wyeliminować nadwrażliwość zębów u osób, które noszą aparat ortodontyczny.
Na czym polega fluoryzacja?
Stomatolog najpierw używa specjalnej szczoteczki do dokładnego oczyszczenia powierzchni zębów, a następnie nakłada na nie cienką warstwę lakieru lub żelu, który ma bardzo dużą zawartość fluoru. Preparat z fluorem powinien utrzymać się na zębach przynajmniej przez kilka godzin. W tym czasie uwalniane są jony fluorkowe, które przenikają głęboko do szkliwa i je wzmacniają. Pianki z fluorem powinny być nałożone na kilka minut na zęby przy użyciu specjalnych łyżek. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe mogą wykonać fluoryzację. Głównym celem fluoryzacji jest oczywiście wzmocnienie szkliwa. Dzięki temu zęby są bardziej odporne na chorobotwórcze działanie bakterii, których w jamie ustnej jest pełno. Trzeba też pamiętać, że nie jest to zabieg kosztowny, dlatego każdy może sobie spokojnie na niego pozwolić. Zmniejszenie populacji bakterii jest ważnym elementem profilaktyki przeciwpróchniczej. Wiele osób zastanawia się również czy można myć zęby po fluoryzacji. Trzeba pamiętać, żeby wieczorem po zabiegu nie myć zębów.
Zalecenia po fluoryzacji
Przede wszystkim należy się powstrzymać od spożywania posiłków przynajmniej przez dwie godziny po zabiegu. Palacze powinni unikać palenia papierosów przez 24 godziny po fluoryzacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że im dłużej pozostanie preparat na szkliwie, tym lepsze będą efekty. W sprzedaży dostępne są nawet gotowe preparaty do przeprowadzenia fluoryzacji w domu, ale lepiej skorzystać z usług doświadczonego stomatologa, który wykona zabieg w sterylnych warunkach w gabinecie dentystycznym. Nadmierne spożycie fluoru może wywołać bóle brzucha, nudności oraz wymioty. Jeżeli objawy będą się utrzymywać to trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.