Fluoroza kojarzy się z fluorem, to jest oczywiście jak najbardziej właściwe. Nie każdy jednak wie, czego tak naprawdę dotyczy ten termin. O fluorozy można mówić w przypadku wystąpienia nadmiernej ilości fluoru w organizmie. Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia fluorozy zębów, co można poznać przede wszystkim po białych plamach na szkliwie i przebarwieniach. Nie wygląda to estetycznie i wymaga wizyty u stomatologa, aby dobrać odpowiednią metodę leczenia. Jakie daje fluoroza objawy i w jaki sposób się leczy to schorzenie?
Objawy fluorozy
Nie każdy wie, jakie daje fluoroza objawy, dlatego warto je poznać. Ułatwi to w przyszłości rozpoznanie problemu, jeśli się pojawi. Fluor jest oczywiście potrzebny do utrzymania uzębienia w dobrym stanie, chroni on przed rozwojem próchnicy. Problem pojawia się przy jego nadmiarze. Jeśli ktoś spożywa dużo pokarmu bogatego we fluor, stosuje pasty z fluorem i pije wodę zawierającą ten pierwiastek, to niestety nietrudno o jego nadmiar w organizmie, a to jest już prosta droga do fluorozy. Schorzenie to objawia się przede wszystkim przebarwieniami na szkliwie o zabarwieniu białym lub brunatnym. Pojawiają się także ubytki w szkliwie, matowieje ono i staje się chropowate. Dochodzi do osłabienia zębów, ich kruszenia. Objawami fluorozy są także uszkodzenia szkliwa, zmiany kształtu zębów i podatność na powstawanie próchnicy. Warto też wiedzieć o tym, że fluoroza nie dotyczy wyłącznie zębów. Nadmierne stężenie fluoru prowadzi również do bólu kości, mięśni, stawów i głowy. Przyczynia się do deformacji kości, osłabienia organizmu, zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Do symptomów zalicza się także parestezje, drżenia ciała, zapalenie dziąseł, uszkodzenie wątroby i nerek
Fluoroza zębów – rodzaje
Wiedząc już, jakie daje fluoroza objawy, warto poznać rodzaje tego schorzenia, a wyróżnia się ich kilka. Jeśli nas szkliwie pojawiają się białe plamki, to świadczy to o fluorozie wątpliwej. W przypadku zmatowienia zębów i powiększenia się białych plamek (gdy zajmą one 1/4 powierzchni zęba), stwierdza się bardzo łagodną fluorozę. Jeżeli zmiany obejmują połowę zęba, to świadczy to o łagodnej fluorozie. Brązowe plamy i uszkodzenia szkliwa wskazują już na umiarkowaną fluorozy. Jeśli dojdą do tego zagłębienia i zmiany w kształcie zębów, to diagnozuje się ciężką fluorozę.
Jak leczyć fluorozę?
Bardzo ważną kwestią jest to, aby regularnie chodzić do dentysty, bo podczas okresowych kontroli stomatologicznych możliwe stało się wykrycie początków fluorozy i szeregu innych nieprawidłowości w jamie ustnej. Podjęcie odpowiedniego leczenia we wczesnym stadium umożliwia uchronienie się przed szeregiem negatywnych skutków ubocznych. Leczenie fluorozy polega przede wszystkim na uzupełnianiu powstałych ubytków w szkliwie. W tym celu sięga się po płynne materiały stomatologiczne, najczęściej kompozytowe, dzięki którym odnawia się szkliwo. Służą one do jego remineralizacji. Zaleca się także wzbogacić dietę o produkty bogate w wapń. W celu pozbycia się białych plamek na zębach stosuje się mikroabrazję, czyli ścieranie warstwy szkliwa pastą dentystyczną i narzędziami polerskimi.