Proteza teleskopowa na wlasnych zebach

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się proteza teleskopowa na wlasnych zebach. Każdy chce się cieszyć białym i ładnym uzębieniem, ponieważ od tego w dużej mierze zależy nasz wygląd. Niestety wiele osób bagatelizuje zasady higieny jamy ustnej, przez co dochodzi do próchnicy, a czasami nawet do utraty zębów.

Co to jest proteza teleskopowa?

W uzupełnieniu protetycznym braków zębowych wykorzystywane są właśnie protezy teleskopowe. Dawniej stosowano głównie klasyczne protezy akrylowe, ale obecnie częściej wykorzystuje się protezy teleskopowe. W ten sposób można nie tylko uzupełnić braki, ale również usprawnić aparat żucia. Korona teleskopowa jest najważniejszym elementem, który odpowiada za utrzymanie całej protezy teleskopowej. Można wyróżnić koronę teleskopową zewnętrzną oraz wewnętrzną. Warto zwrócić uwagę na fakt, że korona wewnętrzna jest na zębie zacementowana w sposób stały. Korona jest z reguły wyprodukowana z wytrzymałego metalu. Cerkonu także się używa do jej budowy. Należy pamiętać, że funkcję łącznika z zębem filarowym pełni korona zewnętrzna, czyli druga składowa protezy teleskopowej. Proteza teleskopowa jest dobrze przymocowana w jamie ustnej.

Zalety i wady

Warto podkreślić, że podczas mówienia oraz żucia pokarmów proteza teleskopowa się nie przesuwa. Proteza teleskopowa na wlasnych zebach może być wskazana dla pewnych grup pacjentów. Taką protezę można spokojnie zastosować u osób z paradontozą. Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty w salonie stomatologicznym. Stabilność oraz dobre trzymanie w jamie ustnej to najważniejsze zalety protez teleskopowych. W ten sposób można też odciążyć zęby filarowe. Dzięki użyciu protezy zęby są zabezpieczone przed próchnicą, więc pełniona jest również funkcja ochronna zębów filarowych. Niestety protezy teleskopowe mają też pewne wady, o których trzeba koniecznie pamiętać. Zwiększone ryzyko pojawienia się chorób przyzębia to największy minus takiego rozwiązania. Można jednak temu zapobiec, jeżeli będziemy utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej oraz regularnie szczotkować zęby.

Ile kosztuje proteza na teleskopach?

W porównaniu z protezą tradycyjną wyższa jest także cena, dlatego nie wszyscy pacjenci mogą sobie pozwolić na tak duży wydatek. Co 6 miesięcy trzeba też się koniecznie udać na wizytę kontrolną. Na rynku występują różne rodzaje rekonstrukcji protetycznych, które różnią się nie tylko estetyką, ale także funkcjonalnością. Proteza teleskopowa, która wykorzystuje dwa rodzaje koron to koszt 2500 zł. W podobnej cenie można znaleźć odpowiednik wykorzystujący zatrzaski. Od potrzeb oraz preferencji pacjenta uzależniony jest wybór zatrzasków. Warto mieć na uwadze, że protezy oparte na implantach są najefektowniejszym sposobem odbudowy utraconego uzębienia. Dzięki temu można przywrócić estetykę uśmiechu, a także funkcjonalność jamy ustnej. W procesie produkcji używa się nowoczesnych materiałów, przez co proteza wyróżnia się dużą wytrzymałością. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jakie zalety i wady posiada proteza teleskopowa na wlasnych zebach.