Licowki

Nowoczesna stomatologia oraz protetyka dostarcza wielu nowoczesnych rozwiązań, mających na celu poprawę wyglądu uzębienia pacjenta oraz jakości jego życia. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których dochodzi do znacznego pogorszenia stanu zębów, na przykład w postaci przebarwień lub ukruszeń. Wówczas dobrym rozwiązaniem są licówki na zęby. W związku z tym u wielu pacjentów pojawia się pytanie o licówki – jak się zakłada?

Licówki – czym one są?

Jak wspomniano powyżej, u wielu pacjentów pojawiają się pytania: Licówki – jak się zakłada i czym one są? Otóż, licówki na zęby to rodzaj cienkich nakładek, które wykorzystywane są w celu poprawy wyglądu uzębienia pacjentów. Są one z powodzeniem stosowane w przypadku występowania zaburzeń prawidłowego zgryzu, przebarwień oraz ukruszeń i innych tego typu uszkodzeń zębów. Mogą być one wykonywane z różnych materiałów, różniących się pod względem trwałości oraz ceny.

Na rynku są bowiem dostępne dość tanie licówki na zęby wykonane z akrylu. Jest to jednak rozwiązanie jedynie czasowe, stosowane do momentu założenia licówek docelowych. Te z kolei, mogą być wykonane z kompozytu lub porcelany. Cechuje je jednak wyższa cena. W zamian za to, otrzymuje się produkt wysokiej jakości oraz trwały. Licówki wykonane z kompozytu mogą pozostać w dobrym stanie przez trzy lata, zaś licówki porcelanowe na zęby – nawet przez dziesięć lat. Oba wyroby cechuje podobny atrakcyjny wygląd.

Etapy zakładania licówek

Licówki – jak się zakłada? Proces zakładania licówek obejmuje kilka etapów. W pierwszym z nich konieczna jest specjalistyczna konsultacja ze stomatologiem. Podczas niej przeprowadzany jest wywiad medyczny oraz dokonywana ocena stanu uzębienia pacjenta. Należy bowiem wiedzieć o tym, że licówki mogą być zakładane jedynie na zdrowe zęby. Tak więc, przed ich przygotowaniem i nakładaniem należy dokonać leczenia ubytków i zmian próchnicowych w zębach. Następnie dentysta wykonuje wyciski oraz symulację nowego wyglądu uzębienia pacjenta. Na tym etapie dokonywany jest wybór koloru i kształtu licówek.

W dalszej kolejności przygotowywany jest próbny model, który pacjent sprawdza pod względem komfortu użytkowania, a jego uwagi są uwzględniane podczas przygotowywania finalnego produktu. Jest on zakładany pacjentowi w miejscowym znieczuleniu. Wówczas usuwana jest niewielka ilość szkliwa w części licowej zębów, do której za pomocą specjalistycznego kleju mocowane są licówki. Do czasu przygotowania i założenia końcowego produktu, na zęby pacjenta są nałożone licówki tymczasowe.

Wskazania dla licówek

Po znalezieniu odpowiedzi na pytanie o licówki – jak się zakłada? Warto zastanowić się nad tym, jakie są wskazania do ich założenia. Należy wiedzieć, że zakładanie licówek na zęby to mało inwazyjna metoda mająca na celu uzupełnienie oraz poprawę wyglądu uzębienia pacjenta. Umożliwia ona między innymi zmianę wielkości i kształtu zębów, zamaskowanie przebarwień i drobnych pęknięć oraz skorygowanie wad zgryzu.

Licówki na zęby mogą więc być używane w celu wydłużenia lub poszerzenia zębów oraz niwelowania widoczności przebarwień, powstałych na skutek martwicy lub wad rozwojowych szkliwa. Stosowanie licówek jest polecane w sytuacji złamania brzegu siecznego zęba przedniego. W takim przypadku inne rozwiązania są zazwyczaj dość nietrwałe. Licówki na zęby umożliwiają również korygowanie wad zgryzu, w tym dają możliwość zmniejszenia lub całkowitej likwidacji diastemy.