Ubytki szkliwa na zębach przyczyny

Zadbane zęby są powodem do dumy, ale też spokoju. Zdrowie jamy ustnej jest istotne dla funkcjonowania całego organizmu, dlatego warto zrobić wszystko, aby zęby były w jak najlepszym stanie. Czasami trzeba wprowadzić pewne zmiany w diecie, ponieważ może ona doprowadzić na przykład do erozji szkliwa. Ubytki szkliwa na zębach – przyczyny tego stanu opisujemy poniżej.

Przyczyny erozji szkliwa

Ubytki szkliwa na zębach – przyczyny tego problemu mogą być złożone. Niestety czasami szkodzimy sobie sami, między innymi poprzez niewłaściwą dietę, która zawiera bardzo dużo produktów o pH niższym niż 4,5. To między innymi soki cytrusowe oraz same cytrusy, kiszonki oraz pikle, które zawierają w sobie mnóstwo kwasów oddziałujących negatywnie na szkliwo. Prowadzi to do pojawienia się ubytków, które są bardzo groźne dla zdrowia jamy ustnej. Kwasy zawarte w tych produktach spożywczych działają negatywnie na szkliwo, które zbudowane jest z różnych minerałów i jest najtwardszą tkanką w organizmie człowieka. Oczywiście powody erozji szkliwa mogą być też inne. Mówi się między innymi o tym, że refluks, a zatem cofanie się treści żołądka do przełyku i ust również wpływa negatywnie na stan zdrowia zębów. Osoby, które prowokują wymioty w przebiegu różnych zaburzeń odżywiania, również mają bardzo zniszczone zęby.

Objawy erozji szkliwa

Skoro wiemy już co wpływa na ubytki szkliwa na zębach – przyczyny zostały bowiem wymienione powyżej, warto poznać również objawy. Tylko w ten sposób będzie się na tyle czujnym, aby w odpowiednim momencie wprowadzić zmiany, dzięki którym uda się poprawić stan zębów. Jednym z pierwszych objawów erozji jest ból i dyskomfort odczuwany po zjedzeniu na przykład zimnych lub gorących posiłków. Zęby stają się po prostu bardziej wrażliwe, ponieważ ubytki szkliwa sprawiają, że znajdująca się pod spodem tkanka narażona jest na działanie różnych czynników uszkadzających. Kolejny objaw jest widoczny gołym okiem.

To bruzdy, zażółcenia i przebarwienia na zębach, które często można zobaczyć podczas obserwacji swojego uzębienia. Jeszcze większą wprawę ma w tym oczywiście lekarz stomatolog, który może dostrzec erozję szkliwa podczas wizyty. Dlatego tak ważne są regularne kontrole u stomatologa, nawet jeżeli z pozoru zęby wydają się zdrowe. To czujne oczy lekarza mogą wychwycić niepokojące zmiany, które są praktycznie nieodwracalne. Szkliwo już nigdy w pełni się nie odbuduje, natomiast można przynajmniej częściowo zrobić coś, by wzmocnić zęby.

Ubytki szkliwa na zębach – leczenie i profilaktyka

W działaniach profilaktycznych bardzo ważna jest zmiana diety, między innymi unikanie spożywania dużej ilości kwaśnych produktów. Jeżeli chodzi o leczenie, można stosować wszelakie środki polecane do mineralizacji szkliwa, między innymi pastę do zębów oraz specjalne płukanki do ust. Można również wybrać się do stomatologa na zabiegi polegające na pokrywaniu zębów specjalnymi preparatami zawierającymi fluor. W ten sposób przynajmniej częściowo można wzmocnić szkliwo zębów, ale też zabezpieczać kolejne zęby przed jego utratą.