ile-minut-powinno-sie-myc-zeby

Nieprawidłowe szczotkowanie zębów może być przyczyną wielu problemów stomatologicznych. Wystarczy poznać podstawowe techniki mycia zębów, by ich uniknąć. Dowiedz się jak oraz ile minut powinno się myć zęby, by nie spędzać godzin na fotelu stomatologicznym.

Dlaczego warto myć swoje zęby?

Właściwie to pytanie powinno brzmieć, ile minut powinno się myć zęby, aby były zdrowe i służyły nam do końca życia. Mycie zębów to element codziennej toalety człowieka. Mycie zębów i systematyczna kontrola ich stanu u dentysty pośrednio wpływa na zdrowie całego organizmu. Brudne a potem zepsute i na dodatek nieleczone zęby mogą przyczyniać się do rozwoju zapalenia gardła, czy anginy.

W skrajnych sytuacjach bakterie z nieczyszczonej jamy ustnej będą przyczyniać się do choroby reumatycznej i naczyń krwionośnych. Najlepszym sposobem na to, by mieć zdrowe zęby, jest ich mycie. Regularne szczotkowanie zębów to podstawa. W drugim rzędzie stoją zaś zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta.

Metody mycia zębów

Nie tylko to, ile minut powinno się myć zęby, ale także metoda szczotkowania mają wpływ na zdrowe uzębienie. Istnieje kilka sposobów na właściwe mycie zębów. Metody mycia zębów mlecznych, które polecane są dzieciom to metoda okrężna Fonesa i metoda obrotowo – wymiatająca. Metoda Fonesa jest najprostsza do zastosowania. Polega na wykonywaniu szczoteczką okrężnych ruchów na powierzchni bocznej ząbków.

Zaś zęby przednie myjemy dodatkowo, wykonując ruchy szorujące góra – dół. Wadą stosowania tej metody jest brak możliwości doczyszczenia przestrzeni pomiędzy zębami. Poza tym nie powinna być stosowana u osób z nadwrażliwością dziąseł, bo może je podrażniać a w skrajnych wypadkach doprowadzić do krwawienia dziąseł.

Z kolei metoda obrotowo – wymiatająca bardziej skomplikowana, ale idzie za tym wyższa skuteczność. Przy jej pomocy łatwiej usunąć zanieczyszczenia znajdujące się pomiędzy zębami. Polega na tym, że do ruchów okrężnych trzeba dodatkowo dołożyć jeszcze ruchy wymiatające w kierunku powierzchni żujących (okluzyjnych) zębów. Ta metoda szczotkowania będzie skuteczna także dla osób dorosłych.

Wśród metod szczotkowania zębów polecanych dla osób dorosłych oraz dzieci, które mają już stałe żeby są również metody wibracyjne. Zyskującą popularność jest metoda Bassa, do której konieczne jest użycie szczoteczki z miękkim włosiem. Z koeli metoda Stillmana wymaga więcej czasu, aby skutecznie wyczyścić wszystkie zęby. Metoda Chartesa pozwala zaś zadbać o dziąsła – polega na ich masowaniu.

Zaleca się przy niej, by wpierw wyczyścić zęby inną metodą. Każdy, radząc się swojego stomatologa, może wybrać właściwe sposoby na szczotkowanie swoich zębów. Ważne, by brać przy tym pod uwagę indywidualne problemy, np. osłabione dziąsła albo łamliwe zęby.

Czas trwania mycia zębów

Optymalny czas mycia zębów to 2 – 3 minuty. O tym, ile minut powinno się myć zęby, decyduje także typ szczoteczki. Szczotki elektryczne, soniczne i ultradźwiękowe będą bardziej skuteczne od szczoteczek manualnych. Kiedy używamy szczoteczki tradycyjnej, trzeba myć zęby dłużej.

Szczoteczki elektryczne wykonują, w zależności od producenta od kilku do nawet 40 tysięcy ruchów na minutę. Szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe są pod tym względem jeszcze bardziej efektywne. Jak szybko jesteś w stanie czyścić zęby ręczną szczoteczką? Na pewno zdecydowanie wolniej.