Zęby mądrości są szczególne w życiu każdego człowieka. Nie pojawiają się w wieku dziecięcym jak wszystkie pozostałe zęby, lecz znacznie później, często dopiero po 20 roku życia. Niestety ich pojawienie się często wiąże się z wieloma problemami i nieprzyjemnościami. Zęby mądrości leczyć czy usuwać?
Zęby mądrości – kiedy usuwać ósemki?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy zęby mądrości leczyć czy usuwać? Z jakiego powodu sprawiają one tak dużo problemów, że rozważane jest usunięcie całkiem dobrego zęba? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że ósemki to pozostałość po naszych dalekich przodkach i u dużej części populacji już zaniknęły. Tysiące lat temu były nam potrzebne z uwagi na spożywanie dużej ilości surowych produktów, które musiały być skutecznie rozdrabniane.
Obecnie takiej potrzeby już nie ma. W wyniku zmian ewolucyjnych ósemki zanikają, lecz niestety sprawia to, że u wielu osób brakuje na nie po prostu miejsca i w wyniku ich pojawienia się dochodzi do rośnięcia ich w nieprawidłowej pozycji. Co więcej, przesuwać mogą zupełnie zdrowe i potrzebne zęby. Na koniec warto jeszcze zauważyć, że często dostęp do nich jest bardzo utrudniony, a to skutkuje kiepską higieną i problemami spowodowanymi przez próchnicę.
Kiedy zatem powinno się usuwać zęby mądrości? Jest to zalecane, jeśli tylko nie ma możliwości ich leczenia, nastąpiło zbyt duże stłoczenie zębów, ósemki wrastają w policzek czy też pojawiają się w ich okolicy częste stany zapalne.
Leczenie zębów mądrości
Zęby mądrości leczyć czy usuwać? Pytanie to zadaje sobie naprawdę duża grupa osób, u których ósemki wyrosły w pełni poprawnie i nie mają z nimi problemów. Oczywiście nie oznacza to, że takich kłopotów nie będzie w przyszłości. To właśnie dlatego posiadacze ósemek rozważają ich usunięcie. Jakie są tu za i przeciw? Jeśli ząb nie sprawia żadnych kłopotów, czyli jego położenie jest poprawne, nie oddziałuje negatywnie na inne zęby, a sam nie jest objęty próchnicą, to bez problemu można go pozostawić. Jest to w końcu dodatkowy, prawdziwy ząb, który będzie każdego dnia wykorzystywany. Jeśli jednak będą z nim kłopoty, zalecane jest mimo wszystko jego usunięcie.
Osobną sprawą jest natomiast to, czy taki ząb należy leczyć, jeśli obejmie go próchnica. W tym wypadku wiedzieć trzeba, że leczenie jest możliwe i realizuje się je tak samo, jak w przypadku każdego innego zęba. Zanim jednak podejmie się decyzję o jego naprawianiu, trzeba najpierw skonsultować ze stomatologiem sytuacje z zębem, czyli to, czy wyrósł poprawnie. Jeśli wszystko z nim w porządku, warto go leczyć i cieszyć się z posiadania dobrego zęba. Jeśli jednak jego położenie powoduje, że leczenie będzie musiało być często powtarzane, nie ma to większego sensu.
Zęby mądrości – podsumowanie
Jak więc widać zęby mądrości to naprawdę skomplikowana i trudna do ocenienia sprawa. U jednych osób nie sprawiają one żadnych trudności i proces ich wyrastania przebiega w pełni poprawnie. U innych natomiast jest dużym utrudnieniem dla codziennego życia i zalecane jest szybkie ich usunięcie. Sprawia to, że decyzja o leczeniu lub usunięciu zębów mądrości powinna zapaść po gruntownej analizie danego przypadku.