Zapalenie przyzębia wierzchołkowego to poważna choroba, która skutkuje destrukcją dziąseł oraz tkanek otaczających ząb i kości. Szacuje się, że aż 50% dorosłych pacjentów cierpi na tę dolegliwość.
Ja powstaje zapalenie przyzębia?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że nieleczona choroba przyzębia może skutkować nawet utratą wszystkich zębów. Bakterie bytujące w kieszonkach przyzębnych oraz płytce nazębnej są głównym czynnikiem, który powoduje zapalenie przyzębia. Oprócz tego można wymienić także stres, palenie tytoniu oraz czynniki genetyczne. Wśród najpopularniejszych objawów, które wskazują na zapalenie przyzębia wierzchołkowego wymienia się krwawienie, obrzęk dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, a także zwiększenie ruchomości zębów. Jeśli zaobserwowałeś u siebie niektóre z wymienionych objawów to powinieneś jak najszybciej udać się do periodontologa.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że leczenie periodontologiczne można podzielić na kilka etapów. Główne cele leczenia to oczywiście spłycenie kieszonek przyzębnych oraz eliminacja stanu zapalnego. Pierwsza jest faza higienizacyjna, która polega na przeprowadzeniu profesjonalnej higienizacji. Kolejny etap to faza korekcyjna, która skupia się na tak zwanym niechirurgicznym leczeniu periodontologicznym. W tym celu usuwa się złogi nazębne i poleruje powierzchnie korzeni. Warto dodać, że złogi nazębne często znajdują się pod dziąsłem.
Leczenie zapalenia przyzębia wierzchołkowego
Zabieg chirurgiczny jest wymagany, jeżeli po po przeprowadzonym leczeniu dalej występują głębokie kieszonki. Ostatnim etapem leczenia periodontologicznego jest faza podtrzymująca. Jej zadaniem jest utrzymanie efektów, które udało się uzyskać na etapie korekcji. Faza podtrzymująca polega przede wszystkim na higienizacji oraz systematycznych kontrolach periodontologicznych. Regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym oraz utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej to najskuteczniejsza metoda profilaktyki. Podstawą jest oczywiście szczotkowanie zębów po każdym posiłku, o czym niestety wiele osób zapomina. Szczoteczka powinna mieć średnią twardość włosia, ponieważ wtedy płytka nazębna jest usuwana najbardziej efektywnie. Jednocześnie takie szczoteczki są dosyć delikatne, więc nie wywołują żadnych podrażnień.
Oprócz szczotkowania zębów, należy jeszcze stosować płyn do higieny jamy ustnej oraz nić dentystyczną. Nić dentystyczna nadaje się idealnie do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Warto jednak pamiętać, że nić dentystyczna może być stosowana jedynie u osób ze zdrowym przyzębiem. Nie należy wykonywać piłujących ruchów, ponieważ w ten sposób tylko wtłaczamy płytkę bakteryjną do szczelin dziąsłowych. To może skutkować nawet stanem zapalnym, dlatego lepiej zachować szczególną ostrożność. Szczoteczki międzyzębowe warto stosować w sytuacji, gdy przestrzenie międzyzębowe są nienaturalnie powiększone. Lekarz dentysta może pomóc w doborze odpowiedniej szczoteczki oraz płynu do płukania jamy ustnej. Na rynku dostępne są płukanki zawierające podwyższoną wartość fluoru. Pomagają zredukować lotne związki siarki, które są odpowiedzialne za nieświeży oddech. Po przeczytaniu artykułu wiesz już czym jest zapalenie przyzębia wierzchołkowego.