W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się zakładanie koronki na zęby. Korony są nakładkami, które świetnie imitują zęby naturalne, dlatego praktycznie nie da się ich odróżnić. W ten sposób możesz odzyskać nie tylko piękny, ale również estetyczny uśmiech, który szybko powinien podnieść twoją samoocenę. W tym artykule wyjaśnimy, jak wygląda zakładanie koronki, a także wymienimy rodzaje koronek dentystycznych.
Rodzaje koron dentystycznych
Warto podkreślić, że z różnego rodzaju materiałów mogą być wykonane korony zębowe. Można je osadzić na wcześniej przygotowanych implantach lub na starannie oszlifowanych zębach naturalnych. Bardzo ważne jest, żeby zgłosić się do sprawdzonego i renomowanego lekarza stomatologa, który wiele lat działa na rynku i cieszy się pozytywną opinią. Trzeba przejść kilka etapów, żeby poprawnie założyć koronki, dlatego leczenie rozkłada się zazwyczaj na parę wizyt w klinice stomatologicznej. Korony tymczasowe używane są przez okres, kiedy pacjent czeka na finalne uzupełnienie protetyczne. Można jeszcze wymienić korony cyrkonowe, które są stosowane w przypadku zniszczonego oraz przebarwionego uzębienia.
Wypełnieniami, które gwarantują estetyczny efekt i fenomenalnie imitują szkliwo naturalne są korony pełnoceramiczne. Warte uwagi są także korony porcelanowe na metalowej podbudowie, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo wytrzymałe. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że opierają się na konstrukcji metalowej. Nie można też zapomnieć o koronach porcelanowych na podbudowie z tlenku cyrkonu, które nie powodują alergii i wyglądają bardzo naturalnie.
Wskazania do wykonania koronki na zęby
Koszty korony zębowej uzależnione są przede wszystkim od rodzaju materiału użytego w procesie produkcji. Korona porcelanowa na metalu jest zdecydowanie najtańszym wariantem i kosztuje 700-800 zł. Przy użyciu tlenku cyrkonu cena wzrasta do około 1500 zł. Z pewnością most pełnoceramiczny jest najdroższą opcją uzupełnień protetycznych. Zakładanie koronki jest wskazane u pacjentów ze wrodzonym brakiem szkliwa, a także w przypadku rekonstrukcji zębów. Dodatkowo uzupełnienia protetyczne tego rodzaju są wykorzystywane do odbudowy zębów uszkodzonych na skutek bruksizmu.
Ile trwa zakładanie koron na zęby?
Przy dużych ubytkach twardych tkanek znakomicie sprawdzi się porcelanowa korona zęba. Warto choćby ze względów estetycznych zdecydować się na uzupełnienie protetyczne. Dzięki temu można pozbyć się kompleksów związanych z ciemnym kolorem szkliwa po leczeniu kanałowym. Korony cyrkonowe stosowane są też przy zrotowanych zębach, gdy pacjent nie chce podjąć się leczenia ortodontycznego. Warto również poznać listę przeciwwskazań do założenia korony przed umówieniem się na zabieg.
Chodzi tu przede wszystkim o próchnicę, a także zmiany w obrębie korzeni. Na pierwszej wizycie przeprowadzona jest konsultacja i wywiad lekarski. Na następnym spotkaniu dentysta musi dokładnie oszlifować zęby i pobrać wyciski oraz sprawdzić kolor uzębienia. Gotowa korona zębowa jest wstawiana na kolejnej wizycie. Pacjent nie odczuwa żadnego bólu, ponieważ zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Czas przygotowania korony uzależniony jest od jej rodzaju, ale z reguły wynosi tydzień.