Czym się różni licówka od koronki?

Wady zgryzu oraz przebarwienia szkliwa są problemem wielu osób. Jednak nie należy się tym zamartwiać, ponieważ współczesna stomatologia oferuje możliwość dokonania korekt, po których pacjent może mieć estetyczne uzębienie i piękny uśmiech. Rozwiązaniem mogą być korony i licówki. To bardzo popularne uzupełnienia protetyczne, z których korzysta coraz więcej ludzi. Dzięki nim lekarz stomatolog jest w stanie odbudować nawet mocno zniszczony ząb.

Korona a licówka – czym się różni?

Jest kilka różnic pomiędzy licówką i koroną. Korony zębowe są stałą podbudową protetyczną. Mocuje się je na zdrowe zęby lub implanty. Cały proces rozkłada się na kilka wizyt. Korony idealnie imitują naturalne zęby pacjenta. Zastosowanie mostu protetycznego sprawdza się w przypadku złamania, ukruszenia, pęknięcia, przebarwienia jak też braku zębów. Korona zakładana jest przez stomatologa i tylko on może ją zdjąć oraz założyć nową.
Z kolei licówka to cienka płytka mocowana w jamie ustnej najczęściej na powierzchni zębów przednich. Stomatologiczny zabieg jej założenia ma na celu maskowanie problemów natury estetycznej. Licówki stosuje się głównie w przypadku zakrycia krzywizn, niewielkich wad zgryzu oraz przebarwień. Ich kolor i kształt dobiera się do pozostałych zębów pacjenta. Przed procesem zakładania licówek dentysta najpierw musi wyleczyć wszystkie zęby i usunąć z nich kamień nazębny.

Korony porcelanowe vs licówki porcelanowe

W stomatologii estetycznej licówki i korony stosuje się często. Te wykonane z porcelany doskonałe pasują do naturalnego uzębienia pacjenta.
Korony porcelanowe wykazują się dobrą trwałością. Ze względów estetycznych możemy zdecydować się na nie w przypadku zębów przednich. Gdy naturalna korona ulega zniszczeniu lub została usunięta, wtedy porcelanowa stanowi doskonałą nadbudowę.
Natomiast płytka porcelanowa, czyli licówka wykonana z porcelany po zamocowaniu  na zębie doskonale imituje kształt szkliwa. Wygląda estetycznie i naturalnie, a sam zabieg jest mniej inwazyjny, niż w przypadku zakładania koron.

Licówki czy korony – co wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze między licówką a koroną?

Przy wyborze między licówką, a koroną zębową istotny jest problem z jakim musi uporać się stomatolog. Najczęściej nakładkę warto przyklejać do szkliwa przy m.in. niewielkich wadach zgryzu lub przebarwieniach. Natomiast korona jest mocowana w przypadku słabych zębów po leczeniu kanałowym i przy znacznym zniszczeniu w wyniku próchnicy. Przy wyborze między licówką a koroną warto sugerować się opinią dentysty oraz ich ceną.

Rodzaje licówek

Dla estetycznego uśmiechu wiele osób decyduje się na założenie licówki. Oto ich rodzaje:
– licówki porcelanowe – ich dużą zaletą jest to, że nie osadza się na nich kamień nazębny. Doskonale nadają się do noszenia przy diastemie. Licówki te charakteryzują się odpornością na przebarwienia.
– licówki kompozytowe – kompozyt jest tańszy od porcelany, jednak mniej trwały. Odpowiednia higiena jamy ustnej zapewni takim licówkom dłuższą żywotność.
– licówki akrylowe – jest to rozwiązanie tymczasowe.
– licówki ceramiczne (licówki pełnoceramiczne) – są bardzo twarde i trwalsze, niż kompozytowe, jednak więcej od nich kosztują.

Korony zębowe – podstawowe informacje

Podstawowym zadaniem korony zębowej jest odbudowa zębów, które zostały uszkodzone na skutek działania bakterii próchnicowych. Można je zakładać w przypadku odbudowy zgryzu na zdrowe zęby oraz na implanty poprzez specjalny łącznik. Ząb na który nakleja się koronę należy wcześniej oszlifować.
Rodzaje koron:
– korony pełnoceramiczne – ceramika odbija światło w naturalny sposób imitując prawdziwe zęby pacjenta. Do uzupełnienia uzębienia przedniego stosuje się korony z tlenkiem cyrkonu.
– korony porcelanowe na podbudowie metalowej – metal, który stanowi oparcie dla porcelany jest niewidoczny.
– korony porcelanowe na podbudowie złota – w tym przypadku podstawę stanowi złoto, które ma właściwości przeciwpróchnicze. Metodę tę stosuje się przy bardzo zniszczonych zębach.
– korony akrylowe i kompozytowe – to głównie rozwiązanie tymczasowe.