Lapisowanie zębów mlecznych – jak często

Wielu rodziców żywi błędne przekonanie, że zęby mleczne u dzieci nie wymagają leczenia, ponieważ wkrótce zastąpią je zęby stałe. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że stan zębów mlecznych może wpływać na całą jamę ustną, a także budowę dziąseł i kości szczęki. Śmiało można więc powiedzieć, że mają one pośredni wpływ na formowanie się stałych zębów. Jednym z zabiegów, który ma zapobiegać rozwojowi próchnicy w jamie ustnej dziecka, jest lapisowanie zębów mlecznych – jak często je wykonywać?

Co to jest lapisowanie?

Jest wiele zabiegów, które mają za zadanie ochronę mleczaków. Jednym z najpopularniejszych jest lapisowanie zębów mlecznych – jak często je wykonywać, by zyskać najwyższy poziom ochrony?

Na początku warto powiedzieć, czym w ogóle jest lapisowanie zębów mlecznych. Otóż, jest to zabieg, który ma zapobiec przedwczesnej utracie zębów mlecznych. Przeprowadza go stomatolog, a polega on na tym, że powierzchnię zębów nasącza się przy pomocy specjalnego preparatu. Ma on za zadanie ochronę przed rozwojem próchnicy, a same mleczaki ulegają utwardzeniu. W ten sposób próchnica nie rozprzestrzenia się na zęby stałe, które będą się pojawiać.

Jak przebiega lapisowanie?

Sam zabieg jest wyjątkowo krótki i nieskomplikowany, chociaż jak rodzice wiedzą, dla małego pacjenta nawet krótki czas spędzony w fotelu stomatologicznym może być powodem do zniecierpliwienia. Obecnie stomatolodzy stosują głównie dwa rodzaje zabiegów lapisowania. Różnią się one w zależności od tego, jaki środek chemiczny zastosuje lekarz w celu ochrony zębów.

Pierwszy z nich to azotan srebra. Jest on bezbarwny, niemniej jednak ma tendencję do pozostawiania czarnych podrażnień na skórze. Posiada bardzo wysokie właściwości antybakteryjne, które doskonale zabezpieczają zęby. Lapisowanie przeprowadza się różnym stężeniem tego roztworu.

Drugi ze stosowanych środków to chlorek cynku. Zabieg z wykorzystaniem tego środka to lapisowanie bezbarwne, jako iż nie ma on właściwości barwiących. Obecnie jest coraz częściej stosowany.

Dzieci bardzo często boją się wizyty u dentysty, dlatego warto wiedzieć zawczasu, jak przebiega lapisowanie zębów. Na początku, zadaniem lekarza jest oczyszczenie zębów przy pomocy specjalnej szczoteczki i wody utlenionej. Zęby zostają dokładnie wysuszone, a następnie nasącza się je roztworem dezynfekującym. Następnie lekarz zajmuje się nakładaniem specjalnego środka chemicznego.

Lapisowanie zębów mlecznych – jak często je przeprowadzać?

Rodzice powinni wiedzieć, że lapisowanie zębów nie jest zabiegiem jednorazowym i powinno się je przeprowadzać regularnie. Stomatolodzy uważają, że najlepsze efekty lapisowania można osiągnąć, kiedy zostanie ono powtórzone co najmniej czterokrotnie w 3 tygodniowych odstępach. Niektórzy rodzice, chcąc oszczędzić maluchowi stresu, decydują się na przeprowadzenie lapisowania trzy razy w ciągu jednej wizyty.

Uwaga – lapisowanie zębów mlecznych nie ma zadania leczenia próchnicy, lecz jedynie zatrzymanie jej rozwoju. Warto zadbać więc o odpowiednią profilaktykę, która znacznie zminimalizuje ryzyko jej wystąpienia.