jak-sie-nazywa-szpara-miedzy-zebami

Można zaobserwować, że część osób ma charakterystyczną przerwę pomiędzy górnymi jedynkami. Czy jest to powszechna przypadłość, którą powinno się leczyć? Jak się nazywa szpara między zębami? Jest to diastema, która może pojawić się nie tylko w przypadku uzębienia mlecznego, ale również stałego. Godny uwagi jest fakt, że w przypadku, gdy będzie ona przekraczała 2 mm może stać się problemem stomatologicznym lub logopedycznym.

Diastema – charakterystyka

Jak zostało już wspomniane wcześniej diastema jest przerwą między górnymi jedynkami. Należy mieć świadomość, że omawiana przypadłość nie zawsze będzie wadą zgryzu. Stanie się nią dopiero wtedy, gdy szpara będzie przekraczała 2 mm. W innych przypadkach jest to cecha uzębienia, która nie będzie wymagała żadnego leczenia.

W zdecydowanej większości przypadków diastema występuje pomiędzy górnymi siekaczami. Bardzo często jest postrzegana jako patologia uzębienia. Może pojawić się w wyniku zbyt małej liczby zębów występujących w jamie ustnej. Rezultatem będzie utworzenie się szpary. Ponadto w niektórych sytuacjach może niewłaściwie wyrosnąć dodatkowy ząb. Efektem będzie wtedy wystąpienie diastemy nie tylko między siekaczami żuchwy, ale również szczęki. Godny uwagi jest również fakt, że u części osób z omawianą przypadłością brakuje bocznych siekaczy.

Skąd się bierze diastema?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ze względu na przyczynę powstania można wyróżnić trzy rodzaje omawianej przypadłości. Warto widzieć, że nadal bardzo duża liczba ludzie nie wie jak się nazywa szpara między zębami. Diastema prawdziwa pojawia się w rezultacie przerostu wędzidełka wargi górnej. Z kolei diastema fizjologiczna jest wynikiem wyrzynania się dwójek, a także nacisku na korzenie jedynek. Należy mieć świadomość, że jeżeli nie będzie przekraczała 2 mm, zaniknie samoistnie, gdy pojawi się stałe uzębienie. Z kolei diastema rzekoma powstaje w momencie zmniejszenia rozmiaru siekaczy bocznych czy pojawienia się dodatkowego zęba.

Szpara między zębami – jak ją wyleczyć?

Warto wiedzieć, że diastemę prawdziwą zamyka się aparatem ortodontycznym. Z kolei wędzidełko należy podciąć w momencie, gdy pojawią się stałe trójki. W celu uniknięcia powstania blizn, wspomniane wędzidełko powinno być podcięte po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Godny uwagi jest również fakt, że długość leczenia ortodontycznego jest kwestią bardzo indywidualną.

Leczenie diastemy rzekomej jest natomiast uzależnione od przyczyn jej powstania. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku braku dwójek możliwe jest zbliżenie trójek aparatem ortodontycznym. Innym rozwiązaniem będzie wstawienie implantu. W sytuacji, gdy problemem będzie inny ząb, należy go chirurgicznie usunąć.

Należy mieć świadomość, że diastema jest nie tylko problemem estetycznym. Może przyczynić się do bardzo dużej liczy problemów z mową. Doskonałym przykładem jest seplenienie świszczące. Cechuje je świszczące, ostre brzmienie głosek dentalizowanych takich, jak: ś, ź, ć, dź, s, z. Omawiana diastema może także doprowadzić do rozwoju różnego rodzaju chorób przyzębia czy wad zgryzu. Osoby, które dokładnie zapoznają się z artykułem będą wiedziały jak się nazywa szpara między zębami.